NEKECÁM, ALE MÁKÁM

AHOJTE, VOLÁM SA BRAŇO...


Narodil som sa v malebnom mestečku pri Prievidzi - v Bojniciach, 19. apríla 1997. Bol som hravé a bláznivé dieťa, ktoré bolo už od mala výrečné a aktívne. Vyrastal som v učiteľskej rodine, v ktorej mi rodičia dali všetko. Môj aktívny príbeh sa začal vo štvrtom ročníku na základnej škole, kedy som sa išiel uliať z vyučovania na stretnutie s primátorom Prievidze a mladými ľuďmi. Táto udalosť bola v mojom živote prelomová, pretože práve odvtedy píšem svoj príbeh aktívneho mladého človeka, ktorému nie je ukradnutá budúcnosť našej krajiny.


ZAČIATKY V MLÁDEŽNÍCKEJ POLITIKE

V roku 2004 som sa zúčastnil stretnutia s primátorom Prievidze, ktoré organizoval vtedajší Mladý parlament mesta Prievidza, ktorý aktívne fungoval do roku 2010. Následne som sa zúčastnil školenia aktívnych detí a mládeže v Kľačne. Odvtedy som začal aktívne pracovať v Mladom parlamente. Zorganizovali sme viacero aktivít, ako podujatie Zamykanie prázdnin, stretnutia s primátorom alebo konferencie o právach detí s názvom "Sme deti sveta" . 


STREDNÁ, TEENEGER A ŠTUDENTSKÁ RADA 

V 9. ročníku na základnej škole som sa rozhodoval, či ísť na gymnázium alebo na hotelovú akadémiu. Po rozhovore s rodičmi som sa rozhodol pre 5 ročný odbor hotelová akadémia. Stredná škola mi dala nesmierne veľa. Hlavne praktické skúsenosti a cennú dvojročnú stáž pri Lago di Como na severe Talianska. Na svojej strednej škole som založil žiacku školskú radu, ktorá sa v roku 2013 stala najaktívnejšou žiackou radou na Slovensku. Zorganizovali sme 2 ročníky úspešných plesov, diskusie, čistili mesto alebo založili skrinku dôvery. Počas strednej som sa začal angažovať aj v Študentskej rade stredných škôl SR (dnes neexistuje), kde som sa stal v roku 2013 krajským predsedom v Trenčianskom kraji. V roku 2014 som prišiel však do štádia, kedy som už mal dosť toho, že sme sa hrali na niekoho, kto zastupuje záujmy stredoškolákov a rozhodol som sa spolu s krajskými lídrami rady zmeniť organizáciu. Neúspešne. Práve v tomto období som zistil, aké je dôležité zachovať si vlastné hodnoty. 


SPOLU SME PRIEVIDZA

V roku 2014 som prijal ponuku prievidzského nezávislého poslanca Michala Dobiaša pridať sa k občianskej iniciatíve Spolu sme Prievidza. Spolu sme Prievidza je slobodným združením občanov a priateľov mesta Prievidza. Naším cieľom je všestranná podpora aktivít a projektov, ktoré svojím obsahom prispievajú k rozvoju mesta Prievidza a k zlepšovaniu života občanov. Vybudovali sme Knižnicu na Korze, položili sme spomienkové kamene Stolpersteine, spustili projekt Mestské zásahy, kampaň Nevhadzujte reklamu alebo vybudovali výhľadňu v lesoparku na sídlisku Sever. 


ALIANCIA STREDOŠKOLÁKOV

Po neúspešnej zmene Študentskej rady SR sme sa rozhodli s kolegami radu opustiť. Prvýkrát ma za dlhú dobu čakali menej aktívne dni. Nikdy som nebol pštros a nestrkal som hlavu do piesku. Nikdy sa mi nepáčilo, ako sa zabúda na mladých ľudí, ako funguje korupcia v mládežníckom sektore alebo ako sa zneužívajú peniaze na mládež. Oslovil som desiatky mojich priateľov a kolegov z celého Slovenska a rozhodli sme sa založiť Alianciu stredoškolákov, ktorá je dnes najväčšia študentská organizácia na Slovensku.


V POZÍCII "VYJEDNÁVAČA"

V Aliancii stredoškolákov sme si dali jasné priority - odpolitizovanie školstva, posilnenie práv študentských rád, zníženie odvodov pre študentov na 0, možnosť slobodného výberu maturity alebo zrušenie viazanosti výučných listov na maturitnú skúšku. Nečakali sme a oslovili sme ministra, poslancov, odborníkov na školstvo a začali sme získavať podporu. Rokovali sme s vicepremiérom Pellegrinim, ministrom školstva Plavčanom, predsedami politických strán a poslancami s cieľom niečo zmeniť. Zjednotili sme 30 000 stredoškolákov za svoje požiadavky, zorganizovali sme historicky prvú tlačovú besedu stredoškolákov na pôde parlamentu ,  do NR SR sme dostali zákon o posilnení študentských rád.


V roku 2016 som začal rozmýšľať o tom, čo ďalej. Skúsenosti z oblasti školstva a mládeže ma utvrdili v tom, že sa niečo musí zmeniť. Po roku rozmýšľania som sa rozhodol, že budem kandidovať ako občiansky kandidát za poslanca Trenčianskeho samosprávneho kraja za okres Prievidza, pretože náš kraj potrebuje novú energiu. 


A DNES?

Úspešne som zmaturoval a prijali ma na vysokú školu. Od akademického roku 2017/2018 budem študentom fakulty Sociálno-ekonomických vied Univerzity Komenského, kde budem študovať Európske štúdiá. Od mája sa angažujem v občianskom združení Progresívne Slovensko, ktoré dnes zbiera podpisy pre vznik nového progresívneho hnutia.

POĎME DO TOHO SPOLU! 

Každý aktívny človek je potrebný. Zmenu v našom kraji sám neurobím. Ak mi chcete akokoľvek pomôcť - v teréne, s kampaňou alebo chcete dostávať len informácie - tak mi nechajte email .

JASNÁ VÍZIA PRE NÁŠ REGIÓN

Spolu s tímom odborníkov som pripravil jasný plán, ktorý môže náš kraj posunúť vpred!